O KAPELE

 

foto   foto   foto   foto   foto

Aleš Doležal
bicí, zpěv

 

Petr Michálek
kytara, zpěv

 

Pavel Šustr
zpěv

 

Jiří Kopecký
baskytara

 

Jaroslav Mrázek
kytara, zpěv

 

Historie

CRIONIC funguje od roku 1991. Od počátku se kapela orientovala na tvrdší odnož metalu. Ačkoliv se skladby nesly převážně v rychlém tempu, objevuje se zde mnoho melodických vyhrávek a sól. Koncem roku 1992 podepisuje kapela smlouvu s karvinským hudebním vydavatelstvím M.A.B.records na natočení debutního alba DIFFERENT. Začátkem roku 1993 projevil zájem o CRIONIC Petr Janda - OLYMPIC, který zajistil natočení videoklipu ke skladbě Mortal Anxiety z nového alba. Klip byl několikrát odvysílán v televizi. Tato skladba se objevila na jednom ze samplerů ROCKMAPY.

Následuje koncertní činnost na prestižních festivalech např. STORM 93 v Brně nebo jiné akce spolu s kapelami KABÁT, DEBUSTROL, ALKEHOL atd. Koncem roku 1993 vyjíždí CRIONIC na turné po Čechách a Moravě s kapelami KRYPTOR a TARANTULA.

Po natočení alba DIFFERENT, které se neslo v duchu THRASH METALU, se hudební cítění začíná posouvat k volnějšímu tempu, k větší propracovannosti skladeb a zároveň důrazu na samotnou melodiku zpěvu, což se odrazilo na následujícím demosnímku BIG BUG natočeném v listopadu 1994. Na základě této nahrávky byl CRIONIC vybrán z bezmála 400 kapel mezi 24 postupujících do čtvrtfinále vyhledávací soutěѕe MARLBORO ROCK-IN 95. CRIONIC se stává stále více žádanější a tím pádem se zvyšují koncertní aktivity. Na podzim 1995 kapela absolvuje turné po Čechách a Slovensku společně s kapelou TARANTULA. Po skončení turné CRIONIC završil úspěšný rok 1995 společným vystoupením s německou legendou DESTRUCTION. Začátkem roku 1996 byl dotvořen nový materiál, který je zaznamenán na demu "NINETY-SIX"! S tímto programem CRIONIC úspěšně koncertuje po celý rok. Závěrem sezóny 96 si CRIONIC potvrdil kvalitu svého koncertního programu 1. místem v soutěѕi "YELLOW DOG OPEN 96".

V roce 1997 jsme se přes kontakty našeho tehdejšího basáka dostali k možnosti podílet se na přípravě muzikálové show k poctění svatořečení svatého Vojtěcha v Hradci Králové na Velkém náměstí. Postavit se na jedno podium hned vedle Lucie Bílé, a dalších megastar, se stalo pro nás zážitkem na který se nezapomíná…

V létě 1997 proběhly změny v obsazení CRIONICu, odešel zpěvák Martin Catman Kočí. Postu zpěváka se ujal stávající bubeník AMBO a začal vznikat zbrusu nový material, který v sobě odráží posun, jak v aranži jednotlivých skladeb, tak i v celkovém výrazu skupiny. V polovině dubna 1998 se CRIONIC ocitá (celkem po páté) na 4 dny v Praze-Hostivaři ve studiu Zdeňka Šikýře, aby natočil snímek pod názvem "BRING OUT THE GYMP"! Bylo nahráno šest skladeb, které se nesou v poněkud mírnějším tempu, než tomu bylo u předchozích nahrávek. O to více se CRIONIC zaměřil na zpěv a jeho melodickou linku.

V září byl CRIONIC vybrán z více neѕ 100 hudebních skupin do finále soutěѕe "JIM BEAM 98", které se konalo v Praze. Za necelý měsíc se skupina ocitá na soutěži "ROCKFEST 98", tentokrát ve městě Dobříš. Porota, ve které zasedal mezi jinými také Michal Pavlíček, přidělila CRIONICu velmi pěkné 2. místo ze 108 přihlášených! Po nějakém čase se AMBO ujímá jen zpěvu a místo za bicími přenechává novému členovi Petrovi LACHTY Lichtenbergovi (ex-READY KIRKEN). V tomto složení následovala řada koncertů, kterou přerušil v roce 2001 basák BÍNIS, který oznámil kapele svůj odchod.

Roky 2002–2005 představovaly řadu personálních změn, které kapelu nechtěně uvěznily ve zkušebně. Vzniklo hodně materiálu, který neustále kapelu udržoval při životě i přes to, že se nekoncertovalo. V polovině roku 2006 opouští skupinu CRIONIC zpěvák AMBO.

Změna přichází až ke konci roku 2006, kdy se do CRIONICu vrátil zpěvák a frontman CATMAN, kapela se stala opět kompletní s velkou chutí do hraní. Okamžitě se začal zkoušet nový program se kterým se na začátku roku 2007 kapela vrátila na česká pódia. CRIONIC se ukazuje na několika význačných festivalech (např. ROCK FOR PEOPLE). V létě 2007 se kapela objevila ve studiu HELL v Hradci Králové a natočila 3-skladbový maxisingl, který slouží hlavně k představení nového feelingu spjatého se zpěvem CATMANa.

Rok 2007 odehrála kapela ve složení Martin Catman Kočí (zpěv), Petr Medd Michálek (kytara), Marcel Školník (kytara), Tom Jaroch (basa) a Dan Krulík (bicí).

V roce 2008 došlo ke dvěma změnám. Za bicí se posadil Alda Doležal a na post baskytaristy se vrátil Petr Bínis Bína.

V roce 2010 nahrál CRIONIC své zatím poslední plnohodnotné album ve Studiu Hostivař, které dostalo příznačný název Hidden Inside.

V roce 2012 po odchodu basisty Bínise a kytaristy Marcela Školníka převzali jejich party Jirka Dzžerza Kopecký (basa) a Jarda Mrázek (kytara). Od této chvíle začínají vznikat nové písně pouze s českými texty a kapela se pouští do tvorby zcela nového materiálu.

Kapela se vydala cestou vydávání singlů a současně koncertuje po celé republice. V roce 2015 vyhrála první cenu na TPCA festivalu.

Poslední personální změna proběhla na začátku roku 2017, kdy na pozici zpěváka nastoupil ostřílený muzikant Pavel Šustr. Současně kapela vytvořila unplugged variantu svého programu, která se setkala s velkým ohlasem.

Nyní stojí CRIONIC před úkolem dokončit nové CD, takže se máme určitě na co těšit.

crionic